ΦΑΣΕΙΣ & GOAL ΕΔΕΣΣΑΙΚΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΡΥΑΣ ΒΡΥΣΗΣ 3-0

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΕΔΕΣΣΑΣ ''ΦΟΡΗΣ ΓΕΝΤΖΗΣ''
ΩΡΑ 17:00

Καλημέρα φίλες και φίλοι του Εδεσσαικού από το Δημοτικό Στάδιο 'Εδεσσας.

Κυριακή 7 Μαιου σήμερα και ο Εδεσσαικός αντιμετωπίζει την ομάδα του Απόλλων Κρύας Βρύσης

Ο αγώνας θα διεξαχθεί στα πλαίσια της 25ης αγωνιστικής,στο Φόρης Γεντζής και θα ξεκινήσει στις 17:00

Είμαστε πλέον στην προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο Εδεσσαικός μετά και την νίκη του,μέσα στο Μελίσσι την προηγούμενη αγωνιστική έφτασε τους 58 βαθμούς.

Συνολικά η ομάδα μας έχει πετύχει 54 goal ενώ έχει δεχθεί 8, διαθέτοντας μία από τις καλύτερες άμυνες σε όλη την επικράτεια.

Εντός έδρας σε συνολικά 12 αγώνες έχει πετύχει 11 νίκες και μια ισοπαλία,αυτή με τον Άρη Αμπελειών στο 93 λεπτό.Τα τέρματα είναι (32-2).

Πρώτος σκόρερ για τον Εδεσσαικό είναι ο μελλοντικός γαμπρός Δημήτρης Λαφαζανίδης ο οποίος έχει πετύχει 14 goal,ένα τέρμα πίσω από τον πρώτο Μπουράκη του Μ.Αλέξανδρου Πέλλας.

Από την άλλη πλευρά ο Απόλλων βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα,αδιάφορος καθώς δεν κυνηγάει κάτι με 42 βαθμούς.Σε σύνολο 24 παιχνιδιών έχει 12 νίκες,6 ισοπαλίες και 6 ήττες.Εκτός έδρας έχει την απόλυτη ισορροπία με 4 νίκες,4 ισοπαλίες και 4 ήττες.

Ένα ακόμα στατιστικό στοιχείο των δύο ομάδων είναι ότι Εδεσσαικός και Απόλλων Κρύας Βρύσης βρέθηκαν αντιμέτωποι φέτος άλλες 3 φόρες με την ομάδα μας να μετρά 2 νίκες για το κύπελλο και μια ισοπαλία για το πρωτάθλημα.

Κύπελλο
Απόλλων Κρύας Βρύσης-Εδεσσαικός 0-2
Εδεσσαικός-Απόλλων Κρύας Βρύσης 3-0
Πρωτάθλημα
Απόλλων Κρύας βρύσης-Εδεσσαικός 0-0

Ας θυμηθούμε παρέα το 3-0 του Εδεσσαικού

Στο άλλο παιχνίδι που μας ενδιαφέρει η Δόξα Εξαπλατάνου φιλοξενεί την ομάδα της Δόξας Μελισσίου.

Η διαφορά αυτή την στιγμή με την Δόξα βρίσκεται στους 4 βαθμούς ενώ για πολλοστή φορά να τονίσουμε ότι για να αποφευχθεί ο αγώνας μπαράζ που θα είναι νοκ-άουτ και θα διεξαχθεί στην έδρας μας,η διαφορά θα πρέπει να είναι στους 5.

Την τελευταία αγωνιστική ο Εδεσσαικός θα ταξιδέψει στον ουραγό Φίλιππο Σταυροδρομίου που εδώ και καιρό έχει αποχαιρετίσει την κατηγορία ενώ η Δόξα Εξαπλατάνου θα αγωνιστεί εκτός έδρας με τον Απόλλων Κρύας Βρύσης.

'Ενας Απόλλωνας που βάσει των δηλώσεων του προπονητή του κ.Φώτη Μητσάκη θα παίξει για την νίκη και στα δύο εναπομείναντα παιχνίδια.

Για αυτό ακριβώς τον λόγο το σημερινό παιχνίδι είναι πολύ σημαντικό για τον Εδεσσαικό που χρειάζεται την νίκη τόσο για βαθμολογικούς λόγους όσο και για ψυχολογικούς.

Μάλιστα η διοίκηση των Πρασίνων έκάνε κάλεσμα μέσα στην εβδομάδα προς όλους τους φίλους του Εδεσσαικού για να έρθουν και να στηρίξουν από κοντά την αγαπημένη τους ομάδα.

Ο καιρός πάντως βοηθάει με την θερμοκρασία κατά την διάρκεια του αγώνα να φτάνει στους 25 βαθμούς,Ένας καιρός ιδανικός για ποδόσφαιρο.Το μόνο που απομένει είναι εαν ο κόσμος της 'Εδεσσας σηκωθεί από τους καναπέδες του και ανταποκριθεί στο κάλεσμα.

Διαιτητής της συνάντησης ορίστηκε ο κ.Κατεριάδης ο οποίος είχε σφύριξει και στην αναμέτρηση του πρώτου γύρου με βοηθούς τους κυρίους Δεμερτζή Ν.και Παπαδόπουλο.Παρατηρητής θα είναι ο κ.Πορτοκαλίδης.

Συγκεντρώθηκαν οι ποδοσφαιριστές της ομάδας μας

Πρώτες αναγνωριστικες ματιές του αγωνιστικού χώρου.

Σε λίγα λεπτά θα έχουμε ενδεκάδα

Ο Κώστας Μαλουμιδης θα ξεκινήσει με τους
Βόλτση,Παπουλιδη,Κιορτση,Παπαηλια,Πουπη,Κουμπους,Ουζουνη,Τσιρλιδη,Λαφαζανιδη,Παπαγεωργίου και Ρετζια

Στον πάγκο θα έχει τους Καράμπελα,Προυντση,Σαββίδη,Αποστόλου,Καρτζιο,Σφετκο και Μπάρμπα.

Ο Απόλλων θα ξεκινήσει με τους
Θεοδωρίδη,Γαβριηλίδη,Αντωνιάδη,Μιχαηλίδη,Παπαδόπουλο,Ευθυμίου,Καραγιάννη,Κουτρουμπαλο,Τσιρακιδη και Κιτσα.

Αναπληρωματικοί θα είναι οι
Πηχας,Τσιοπτσης,Βαμβακιδης,Σκαπερδας,Μιχαηλιδης,Μωυσιδης και Γκογκος

Όλα έτοιμα για να ξεκινήσει ο αγώνας.Τελευταίες αναμνηστικές φωτογραφίες

Σέντρα

Δοκάρι στο 5 λεπτό για τον Εδεσσαικο.Ο Λαφα ξεχύθηκε από τα πλάγια το πλασέ του όμως χτύπησε στο δοκάρι

Γκοοοοοοοοοοοοοοοοοοολ 1-0
Εξαιρετικό πλασε-κρέμασμα του Ρετζια στο 6 λεπτό στέλνει την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα μας.

16 λεπτό.Καλή στιγμή για τον Απόλλων να ισοφαρίσει,ο Ουζουνης διώχνει την μπάλα λίγο πριν περάσει την γραμμή.

27 λεπτό.Αναγκαστική αλλαγή για την ομάδα μας.Αποχωρεί ο Πουπης και την θέση περνει ο Καρτζιος.

Ωραία κίνηση του Τσιρλιδη αλλά το πλασε του είναι αδύναμο

Κίτρινες κάρτες έχουν δεχθεί οι Κιορτσης και Παπαηλιας για επικίνδυνο παιχνίδι

Τεράστια ευκαιρία για τον Εδεσσαικο
Ο Τσιρλιδης έκανε μια καταπληκτική κούρσα σέντραρε αλλά η κεφαλιά του Παπαγεωργίου πέρασε ελάχιστα άουτ

Γκοοοοοοοοοοοοοοοοοολ
2-0 ο Εδεσσαικος.Ο Λαφα έκλεψε και έδωσε έτοιμο γκολ στον Τσιρλιδη για να κάνει το 2-0

Προσωρινή διακοπή
Κόκκινη κάρτα σε ποδοσφαιριστή του Απόλλωνα.Το διαιτητικό τρίο αποχώρησε στα αποδυτήρια

Γκοοοοοοοοοοοοοολ 5-0
Στο 52 λεπτό ο Λαφα με κεφαλιά διαμορφώνει το 5-0 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου.

Κλείνουν οι αλλαγές του Εδεσσαικου.Μπαίνει ο Σφετκος στην θέση του Τσιρλιδη.

'Οπως είναι λογικό έχει πέσει ο ρυθμός του παιχνιδιού τα τελευταία λεπτά.

80 λεπτό το 5-0 παραμένει

Λήξη
Τελικό σκορ
Εδεσσαικος-Απόλλων Κρύας Βρύσης 5-0

Ο Εδεσσαικος με εντυπωσιακή εμφάνιση,κυριως στο πρώτο ημίχρονο πετυχαίνει μια μεγάλη νίκη κόντρα στον Απόλλωνα και φτάνει τους 61 βαθμούς μια αγωνιστική πριν την λήξη,

Μείνετε συντονισμένοι για το τρίτο ημίχρονο καθώς θα ακολουθήσει πλούσιο φωτορεπορτάζ,δηλώσεις των προπονητών και φυσικά το video του αγώνα.