Καλημέρα φίλες και φίλοι του Εδεσσαικου.

Έναν πολύ σημαντικό αγώνα δίνει σε λίγες ώρες η ομάδα μας.

Στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής ο Εδεσσαικος θα ταξιδέψει στον Εξαπλατανο για να αγωνιστεί κόντρα στην τοπική Δόξα.

Μια ομολογουμένως δύσκολη έδρα οπου η ομάδα μας θα πρέπει να παρουσιαστεί αντάξια των προσδοκιων μας και να τα δώσει όλα παίζοντας το ποδόσφαιρο που ξέρει.

Ο Εδεσσαικος βρίσκεται στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα ενώ η Δόξα ισοβαθμει στην 2η με το Μαυροβούνι.

Δείτε πως έχει διαμορφωθει η βαθμολογία στις πρώτες θέσεις μέχρι τώρα.

1.Εδεσσαικος                    34 (35-6)
2.Δόξα Μαύροβουνιου    32 (31-13)
3.Δόξα Εξαπλατανου.       32 (24-8)
4.Εθνικός Γιαννιτσών.     26 (19-9)
5.Απόλλων Κ.Βρύσης.      23 (30-13)
6.Μ.Αλέξανδρος Πέλλας. 22 (24-19)

Ο Εδεσσαικος καλείται μέσα σε μια βδομάδα να παίξει δύο παιχνίδια που εάν καταφερει και τα κερδίσει θα έχει κάνει ένα πολύ μεγάλο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Ενα ντέρμπυ που αναμένεται να το παρακολουθήσει αρκετός κοσμος,ανάμεσα τους και πολλοί φίλοι που θα ταξιδέψουν από την Έδεσσα,για να υποστηρίξουν από κοντά την αγαπημένη τους ομάδα.

Τον αγώνα ορίστηκε να διευθύνει ο καταξιωμένος διαιτητής κ.Φωτιάς με βοηθούς την κ.Κουπαρανη και τον κ. Δελλιο.Παρατηρητής θα είναι ο κ.Καρακελιδης.

Ο καιρός σύμφωνα με την μετεωρολογική υπηρεσία αναμένεται καλός με αραιή συννεφιά με την θερμοκρασία να φτάνει τους 8 βαθμούς.

Ας θυμηθούμε τι είχε συμβεί στον πρώτο γύρο.

Σε ένα γήπεδο που δεν έχουμε και τις καλύτερες αναμνήσεις,η ομάδα μας καλείται να σπάσει μια κατάρα 5 χρόνων καθώς τελευταία νίκη μέσα στον Εξαπλατανο ηταν την περίοδο 2011-2012 όταν με τέρμα του Άγγελου Βοταρη είχαμε επικρατήσει με 0-1.

Ας ελπίσουμε ότι σήμερα ότι ο Εδεσσαικος θα ξορκίσει το κακό του δαίμονα.

Έφτασε η αποστολή πριν από λίγα

Σε λίγο θα έχουμε ενδεκάδα

Ο Γιώργος Νασιοπουλος θα ξεκινήσει με τους :
Βολτση,Παπουλιδη,Κιορτση,Κουμπους,Ουζουνη,Παπαγεωργίου,Λαφαζανιδη,Προυντση,Μεταξά,Ρετζια,Τσιρλιδη.

Αναπληρωματικοί είναι:
Παπαηλιας,Μπαρμπας,Σφετκος,Αποστόλου,Καράμπελας,Καρτζιος,Πουπης.

Όλα έτοιμα για την σέντρα.

Τελευταίες αναμνηστικές φωτογραφίες.

Το παιχνίδι ξεκίνησε

10 λεπτό Απόκρουση του Βολτση σε κόρνερ.Στην συνέχεια της φάσης ο Εδεσσαικος βγαίνει αντεπίθεση με τον Παπαγεωργίου ο οποίος όμως δεν πλασάρει σωστά.

11 λεπτό.Σουτ του Μεταξά αποκρούει ο Δημητριάδης.

15 λεπτό.Σέντρα του Ρετζια κεφαλιά ο Τσιρλιδης η μπάλα όμως στα χέρια του τέρμα.

30 λεπτό το 0-0 παραμένει.

40 λεπτό.Σουτ του Παπαγεωργίου μπλοκάρει ο Δημητριάδης.

44 λεπτό.Τεράστια ευκαιρία για τον Εδεσσαικο.Σέντραρε ο Ρετζια έπιασε την κεφαλιά Ο Τσιρλιδης αλλά η μπάλα έγλειψε το δοκάρι της Δόξας.

Ημίχρονο
Δόξα-Εδεσσαικος 0-0

Ξεκίνησε το δεύτερο

47 λεπτο.Πέναλτι για τον Εδεσσαικο σε ανατροπή του Τσιρλιδη.

Την εκτέλεση αναλαμβάνει ο Λαφα.

Γκοοοοοοοοοοοοοοολ 0-1
Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λαφα ο ανοίγει το σκορ για την ομάδα μας.

65 λεπτό.Πρώτη αλλαγή.Μπαίνει ο Πουπης στην θέση του Προυντση.

67 λεπτό Διαγώνιο σουτ του Λαφα,διώχνει πάνω στην γραμμή ο αμυντικός.

75 λεπτό.πήγε να κρεμάσει τον Δημητριάδη από τα 40 μέτρα ο Λαφα με την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα άουτ.

82 λεπτό.Δεύτερη αλλαγή.Βγαίνει ο Μεταξάς και την θέση του περνει ο Μπαρμπας.

89 λεπτό.Μεγάλη απόκρουση του Βολτση σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσορμπα.

Μπήκαμε καθυστερήσεις.

Γκολ 1-1 στην τελευταία φάση του αγώνα

Δεν γίνονται αυτά.Στο 93 λεπτό πετάμε ένα πολύτιμο τρίποντο.Κρίμα για την υπερπροσπάθεια.