ΕΔΕΣΣΑΙΚΟΣ-ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙΟΥ
ΩΡΑ 15:00

Καλημέρα φίλες και φίλοι του Εδεσσαϊκού

Όπως κάθε Κυριακή έτσι και σήμερα θα παρακολουθήσουμε παρέα την αναμέτρηση της αγαπημένης μας ομάδας κόντρα στην αντίστοιχη του Φίλιππου Σταυροδρομιου.

Βρισκόμαστε στην 13η αγωνιστική και με αυτό το ματς πέφτει η αυλαία του πρώτου γύρου.

Ο Εδεσσαικος έχει 28 βαθμούς με απολογισμό (9-1-2) και συντελεστή τερμάτων 27-6.

Σήμερα το συγκρότημα του Γιώργου Νασιοπουλου θα επιδιώξει να πετύχει την δέκατη νίκη για να φτάσει στους 31 βαθμούς πιάνοντας την Δόξα Μαυροβουνίου στην κορυφή που εχθές έστω και δύσκολα κέρδισε την Δόξα Μελισσιου με 2-1.

Μεγάλο παιχνίδι γίνεται και στον Εξαπλατανο όπου η τοπική Δόξα με 28 βαθμούς και αυτή,αντιμετωπίζει τον Απόλλων Κρύας Βρύσης.

Δείτε την βαθμολογία της κορυφής.
1.Δόξα Μαυροβουνίου 31 (13)
2.Εδεσσαικός 28 (12)
3.Δόξα Εξαπλατανου 28 (12)
4.Εθνικός Γιαννιτσών 23 (13)
5.Απόλλων Κ.Βρύσης 21 (12)

Ο Φίλιππος Σταυροδρομιου ανέβηκε φέτος στην Α1 μετά από απουσία 6 χρόνων.

Τελευταία αναμέτρηση των δυο ομάδων ήταν την περίοδο 2010-2011 όταν ο Εδεσσαικος είχε επικρατήσει στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με σκορ 3-1.

Ο σημερινός αντίπαλος βρίσκεται στην 10η θέση της βαθμολογίας με 12 βαθμούς έχοντας απολογισμό (3-3-6) και συντελεστή τερμάτων 17-24.

Από το ροστερ του Φιλίππου ξεχωρίζει ο έμπειρος Γιώργος Σταυρίδης ο οποίος είχε περάσει και από την ομάδα μας την περίοδο 2007-2008,καθώς και ο επιθετικός Γάτσος.

Το σημερινό παιχνίδι θα διευθύνει ο κ.Παναγιωτιδης με βοηθούς τους κ.Μπουρλουτσκι και Κορνισορλη.Παρατηρητής θα είναι ο κ.Τσαλγινης.

Ο καιρός θα είναι συννεφιασμένος με την θερμοκρασία να φτάνει τους 5 βαθμούς κατά την διάρκεια του αγώνα.

Συγκεντρώθηκαν οι ποδοσφαιριστές του Εδεσσαικού με τον προπονητή της ομάδας μας σε λίγα λεπτά να ανακοινώνει την ενδεκάδα.

Για τον Εδεσσαικό θα ξεκινήσουν:
Βόλτσης,Κούμπους,Πούπης,Παπουλίδης,Κιόρτσης,Παπαγεωργίου,Προύντσης,Μεταξάς,Κάρτζιος Ταουσιάνης και Λαφαζανίδης.

Αναπληρωματικοί είναι :
Παπαηλίας,Μπάρμπας,Βλαδοβίτης,Παπαγεωργίου,Ουζούνης Καράμπελας και Παπαστεργίου.

Για τον Φίλιππο θα αγωνιστούν οι
Μποικος,Γραμματικοπουλος,Διαμαντόπουλος,Κουκουδας,Παπαναστασης,Σταυρίδης,Μπαμπος,Γατσος,Quqe,Θεοδωρου.

Όλα έτοιμα για την έναρξη του αγώνα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε

7 λεπτό κεφαλιά του Λαφα μπλοκάρει ο Μποικος

Στο μισό γήπεδο ο Εδεσσαικος που προσπαθεί να διασπάσει την μαζική αμυντική λειτουργία του Φίλιππου.

15 λεπτό.Μεγάλη ευκαιρία.Η κεφαλιά του Μεταξά περνάει ελάχιστα άουτ μετά από σέντρα του Τσου.

Γκολ στο 19 από τον Λαφα αλλά ακυρώνεται ως offside.

21 λεπτό κεφαλιά του Παπουλιδη άουτ

Γκοοοοοοοοοολ 1-0
Ο Ταουσιανης από το ύψος του πέναλτι πλάσαρε και άνοιξε το σκορ,μετά από όμορφη πασά του Λαφα.

Νέα μεγάλη φάση.Σουτ του Ταουσιανη στο 24 λεπτό η μπάλα άουτ

Καταιγιστικος ο Εδεσσαικος.

Οριζόντιο δοκάρι για την ομάδα μας στο 25 λεπτό από τον Ταου.

Φτάσαμε στο 35 λεπτό με την ομάδα μας πάντα να προηγείται με 1-0

Συνεχής πίεση στα τελευταία λεπτά.

Σουτ του Τσου μπλοκάρει ο Μποικος.

Οδεύουμε προς την λήξη του ημιχρόνου.

Ημίχρονο 1-0

Ξεκίνησε το δεύτερο
Χωρίς κάποια αλλαγή συνεχίζει ο Εδεσσαικος.

Γκοοοοοοολ 2-0
Στο 48 λεπτό χάνεται η μπάλα από τους επιθετικούς της ομάδας μας με τελικό αποδέκτη τον Καρτζιο που γράφει το 2-0.

Νέα μεγάλη ευκαιρία στο 51 λεπτό.Σουτ του Παπουλιδη άουτ.

Γκοοοοοοοολ 3-0
Εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Μεταξά στον Παπαγεωργίου ο οποίος πλασάρει ιδανικά τον Μποικο διαμορφώνοντας το 3-0