Κυριακή 17 Απριλίου 2016

Αποτέλεσμα εικόνας για εδεσσαικος
ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΣΚΥΔΡΑΣ - ΕΔΕΣΣΑΙΚΟΣ (K17) 0-1

Την συμμετοχή του στους αγώνες μπαράζ εξασφάλισε πριν από λίγη ώρα και τυπικά η Κ17 τoυ Εδεσσαϊκού.Η ομάδα μας επιβλήθηκε με σκορ 0-1 επί του αντιπάλου σε ένα παιχνίδι που διεξήχθει κάτω από αφόρητη ζέστη δυσκολεύοντας τις προσπάθειες όλων των ποδοσφαιριστών.O Eδεσσαικός είχε από την αρχή τον έλεγχο του παιχνιδιού,πλήρη κατοχή της μπάλας,έβγαλε στο παιχνίδι του όμορφους συνδυασμούς απειλώντας άλλες φορές από τα πλάγια και άλλες φορές με σουτ έξω από την περιοχή την αντίπαλη εστία.Το πρώτο ημίχρονο ωστόσο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα με τους ποδοσφαιριστές της ομάδας να σπαταλούν ευκαιρίες θέλοντας να κάνουν ίσως το κάτι παραπάνω.Στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου όμως ο υψηλόσωμος φορ Καράχατζης με κοντινή προβολή έκανε το 0-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς των συμπαικτών του.Τα επόμενα λεπτά κύλησαν στο ίδιο μοτίβο με τον Εδεσσαϊκό να βρίσκει όλο και περισσότερους διαδρόμους.Θα μπορούσε μάλιστα να πετύχει και κάποιο ακόμα τέρμα αλλά οι προσπάθειες των επιθετικών κατέληξαν άουτ.Από την Κ17 που αγωνίστηκε χωρίς τους Βλαδοβίτη,Παλάνη και Ροδοβίτη ξεχώρισαν οι Τσιτσάγκας,Μάρκου,Στανίσης,Μπαμπατζάνης,Καράχατζης,Μαδεντζόγλου,Νικόπουλος χωρίς φυσικά να υστερούν και οι υπόλοποι.Μετά και από αυτή την νίκη ο Εδεσσαϊκός κατέλαβε την 3η θέση στην ειδική βαθμολογία της Β' φάσης με απολογισμό 12 βαθμούς έχοντας 3 νίκες, 3 ισοπαλίες και μόνο μια ήττα.Μάλιστα αξιοσημείωτο στατιστικό είναι οτι η ομάδα μας στα 6 από τα 7 παιχνίδια που έδωσε κράτησε το μηδέν πίσω στην άμυνα!!!Οι υπόλοιπες ομάδες που συμπληρώνουν την τετράδα του final four είναι η Αθλητική Ακαδημία Γιαννιτσών,ο Απόλλων Κρύας Βρύσης και η Θηριόπετρα.