Κυριακή 7 Φεβρουαρίου 2016

Αποτέλεσμα εικόνας για edessaikos
GOAL KAI ΘΕΑΜΑ

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε ο Εδεσσαϊκός τον χθεσινό αγώνα απέναντι στην Δόξα Μανδάλου.Οι Πράσινοι μπήκαν από την αρχή αποφασισμένοι να τελειώσουν το παιχνίδι κάτι το οποίο πέτυχαν σχετικά εύκολα,αφού σε όλη την διάρκεια του αγώνα υπήρχε πλήρης συγκέντρωση.
Τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά,οι γραμμές και οι αποστάσεις μεταξύ των ποδοσφαιριστών ήταν αυτές που έπρεπε με αποτέλεσμα η ομάδα μας να δημιουργήσει για ένα ακόμα παιχνίδι πολλές τελικές προσπάθειες ενώ ανασταλτατικά στην ουσία κινδύνευσε μόνο μια φορά.Κατά διαστήματα ο Εδεσσαικός απέδωσε πολύ όμορφο ποδόσφαιρο ικανοποιόντας τους έλαχιστους αλλά πιστούς φίλους της ομάδας που βρέθηκαν στο γήπεδο.Η ομάδα είναι αλήθεια ότι πέρασε μια δύσκολη εβδομάδα μετά το άτυχο αποτέλεσμα της προηγούμενης Κυριακής αλλά εχθές έδειξε ότι ξεπέρασε πλήρως το σοκ και είναι είναι έτοιμη να διεκδικήσει με όλες τις δυνάμεις της,όποιες πιθανότητες υπάρχουν.
Μόλις στο 10 λεπτό ο Πούπης άνοιξε το σκόρ με δυνατό σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής.Ακολούθησαν αρκετές χαμένες ευκαιρίες μέχρι να έρθει το 2-0 με κεφαλία του πρωοθημένου Παπουλίδη στο 40 λεπτό,όπου ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.Με την έναρξη του δευτέρου η Δόξα απείλησε στην μοναδική ευκαιρία της να μειώσει το σκορ,κάτι το οποίο μάλλον αφύπνισε τους ποδοσφαιριστές μας πραγματοποιόντας το καλύτερο φετινό δεκάλεπτο.Στο διάστημα από το 50 εως το 60 λεπτό η ομάδα πετυχε 3 goal,όπου σε πολλές περιπτώσεις εκρύψε κυριολεκτικά την μπάλα δείχνοντας τις πραγματικές της δυνατότητες.Στο 50 λεπτό ο Σαββαίδης με όμορφο πλασέ κάνει το 3-0,στο επόμενο λεπτό ο Μεταξάς με μια καταπληκτική κούρσα και φοβερό τελείωμα γράφει το 4-0 ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Λάφα διαμόρφωσε με κεφαλιά το 5-0 αφιερώνοντας το τέρμα που πέτυχε στον Τάλιο που ζει μόνιμα στην Γερμανία και αντιμετωπίζει ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας.Στο 70 λεπτό ο Μεταξάς πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα με κεφαλιά μετά από σέντρα του 16χρονου Αλέξανδρου Βλαδοβίτη.Τα επόμενα λεπτά της αναμέτρησης είχαν τυπική διαδικασία.Κάπως έτσι ήρθε αυτή η νίκη με το συγκρότημα του Βασίλη Ασλανίδη να πραγματοποιεί ένα από τα καλύτερα φετινά παιχνίδια,προσφέροντας goal και θέαμα.