Κυριακή 14 Φεβρουαρίου 2016

Αποτέλεσμα εικόνας για εδεσσαικος
ΑΡΗΣ ΑΜΠΕΛΕΙΩΝ - ΕΔΕΣΣΑΙΚΟΣ 1-2

Δυστυχώς λόγω τεχνικών προβλημάτων δεν κατέστη δυνατή η live μετάδοση του αγώνα.Παρόλα αυτά θα προσπαθήσουμε να σας μεταφέρουμε με λίγα λόγια το πέρασμα του Εδεσσαϊκού από τις Αμπελειές με 1-2.
Ο Βασίλης Ασλανίδης παρέταξε την ομάδα με το ίδιο ακριβώς σχήμα όπως στα προηγούμενα παιχνίδια σε ένα κλασσικό 4-2-3-1.
Ο Εδεσσαϊκός για ένα ακόμα εκτός έδρας αγώνα όπως και στην 'Αψαλο θυσίασε χωρίς λόγο και αιτία το πρώτο μισάωρο του πρώτου ημιχρόνου μπαίνοντας αρκετά μουδιασμένος.Βέβαια μπορεί να μην απείλησε την αντίπαλη άμυνα αλλά ταυτόχρονα δεν απειλήθηκε κιόλας.Μετά το 30 λεπτό η ομάδα μας άρχισε να βρίσκει τα πατήματα της κυριάρχησε στο κέντρο και απείλησε πρώτη φορά στο 35 λεπτό όταν ο Παπουλίδης σέντραρε από δεξιά με τον αντίπαλο τερματοφύλακα να προλαβαίνει με έξοδο την μπάλα λίγο πριν αυτή καταλήξει στα πόδια του Λάφα.Στο 40 λεπτό ο Πούπης σουτάρει έξω από την περιοχή με τον τέρμα να πιάνει την μπάλα με διπλή προσπάθεια λίγο πριν στρωθεί στα πόδια του Μεταξά.Στο 44 λεπτό ο Λάφα έστρωσε ιδανικά την μπάλα στον Παλημάνη και ο Γιάνναρος με ψύχραιμο πλασέ διαμόρφωσε το 0-1 στο καταλληλότερο σημείο του παιχνιδιού μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.Μάλιστα το goal το αφιέρωσε στον πρόεδρο της ομάδας Μιχάλη Τζέπτιμπη.Κάπως έτσι έκλεισε και το πρώτο ημίχρονο.Με την έναρξη του δεύτερου ο Ασλανίδης αντικατέστησε τον Χόντζια βάζοντας στην θέση του,τον Μπάμπαλη.Μόλις στο 47 λεπτό ο Εδεσσαϊκός απείλησε με σουτ του Μεταξά περνώντας την μπάλα ελάχιστα άουτ.Τρια λεπτά αργότερα "εαν υπήρχε το goal της αγωνιστικής θα έβγαινε σίγουρα αυτό'' ο Πούπης έπιασε ένα σουτ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή,στέλνοντας την μπάλα στο παραθυράκι κρεμώντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα.Από κει και πέρα απελευθερώθηκαν τα πόδια των ποδοσφαιριστών μας και το έργο τους έγινε σαφώς πιο εύκολο.Ο Εδεσσαικός βρέθηκε κοντά και στην επίτευξη ενός τρίτου τέρματος αλλά τόσο τα σουτ του Μεταξά αλλά και του Λάφα κατέληξαν άουτ.Στο 72 λεπτό πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο Χωραφάς στην θέση του Παλημάνη,ενώ στο 84 λεπτό ο Γκιόζα στην θέση του Σαββαίδη.Στις καθυστερήσεις ο Παπαστεργίου με πολύ ωραίο σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κατρατσέα διαμορφώνοντας το τελικό 1-2
Ο Εδεσσαικός πρόσθεσε άλλη μια νίκη στο ενεργητικό του,έκανε το καθήκον του,έφτασε τις 15 νίκες και τους 49 βαθμούς και το κυνήγι συνεχίζεται...Η επόμενη αγωνιστική θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη με την ομάδα μας να πέρνει ξεκούραστα ένα ακόμα τρίποντο αφού θα πάρει στα χαρτιά το ματς με την Δόξα Ριζού.