Κυριακή 13 Δεκεμβρίου 2015

Αποτέλεσμα εικόνας για edessaikos
ΕΔΕΣΣΑΙΚΟΣ-ΑΣ ΠΡΟΜΑΧΟΙ 4-0

Παίζοντας κατά διαστήματα πολύ όμορφο ποδόσφαιρο ο Εδεσσαικός επιβλήθηκε εύκολα τους Πρόμαχους με 4-0.'Ηταν μια νίκη που ήρθε σχετικά πιο εύκολα από όσο φανταζόμασταν,καθώς η ομάδα μας ευτύχησε να προηγηθεί με 2-0 ήδη στο πρώτο δεκάλεπτο.Πιο συγκεκριμένα μόλις στο 7 λεπτό ο Χωραφάς με τον Λαφαζανίδη συνδυάστηκαν πολύ όμορφα από τα δεξιά,στην αρχή αποκρούστηκε το πρώτο σουτ από τον Ξυλουργίδη αλλά δεν έγινε το ίδιο στη συνέχεια της φάσης όπου ο Μεταξάς με σουτ από κοντα έγραψε το 1-0.Πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανυγηρισμοί ήρθε και το δεύτερο γκολ όταν ο Παλημάνης βγήκε μόνος με τον αντίπαλο τερματοφύλακα και με ψύχραιμο πλασέ διαμόρφωσε το 2-0.Από εκεί και πέρα χάθηκαν πολλές ευκαιρίες,στις οποίες έλεγε όχι ο πολύ καλός αντίπαλος τερματοφύλακας.Ο Εδεσσαικός,δύο φορές με τον Λάφα και από μία με τον Παλημάνη και τον Σερέτη έχασε μοναδικές ευκαιρίες για να διευρύνει και άλλο το σκορ.Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε στο ίδιο τέμπο με τον Ξυλουργίδη να συνεχίζει να λέει όχι τουλάχιστον σε άλλες τρείς περιπτώσεις τόσο του Μεταξά αλλά και του Λαφαζανίδη.Μάλιστα στη μοναδική ευκαιρία των Προμάχων λίγο έλειψε ο Γιώργος Νάνος να μείωσει το σκορ σε 2-1 όταν το πλασέ του πέρασε ελάχιστα άουτ,πληρώνοντας με αυτό τον τρόπο την επιπολαιότητα της δικής μας ομάδα στην τελική προσπάθεια.Τα όποια όνειρα στην αντίπαλη ομάδα για κάτι θετικό έβαλε τέλος ο Τomitsa Petrov όπου με ωραία κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Βοτάρη έκανε το 3-0.Λίγο αργότερα αντάλλαξαν ρόλους ο Λαφαζανίδης με τον Μεταξά όπου ο τελευταίος με κεραυνό διαμόρφωσε το τελικό 4-0.'Ηταν μια πολύ σημαντική νική,κάναμε αυτό που έπρεπε,το παιχνίδι αυτό ανήκει πλέον στο παρελθόν,η ομάδα μας έφτασε τους 29 βαθμούς.κοιτάμε μπροστά και συνεχίζουμε...