Κυριακή 13 Σεπτεμβρίου 2015

ΔΟΞΑ ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟΥ-ΕΔΕΣΣΑΙΚΟΣ 1-5

Ανώτερος σε όλη την διάρκεια του αγώνα ο Εδεσσαικός δεν άφησε περιθώρια από την αρχή στην Δόξα για να ελπίζει σε κάτι από το σημερινό παιχνίδι.Από το πρώτο λεπτό η ομάδα πατούσε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο δημιουργώντας φάσεις κυρίως από τα πλάγια.Στο 10 λεπτό ο Νέδος έκανε σέντρα από αριστερά ο Λάφα με κεφαλιά πάσαρε στον Χωραφά και αυτός με απόλυτη ψυχραιμία έγραψε το 0-1.Στα επόμενα λεπτά χάθηκαν άλλες δύο κλασσικές ευκαιρίες για τον Εδεσσαικό με τον Λάφα και τον Μεταξά μέχρι να φτάσει το 25 λεπτό όπου ο Παλημάνης πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του για να στρώσει στον Μεταξά και αυτός εύκολα να διαμορφώσει το 0-2.Στο 30 είχαμε μια πολύ ωραία συνεργασία από τα αριστερά με τον Λαφαζανίδη να την στρώνει στον Παλημάνη και αύτος με έξοχο σουτ έξω από την περιοχή να κάνει το 0-3.Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία αλλαγή για την ομάδα με τον Χόντζια να περνάει στην θέση του Παλημάνη.Μόλις στο 50 λεπτό από αριστουργηματική σέντρα του Παπουλίδη ο Νέδος διαμόρφωσε το 0-4.Στο επόμενο λεπτό η Δόξα έμεινε ορθώς με δέκα παίκτες σε ένα σκληρό μαρκάρισμα στον Χωραφά από πίσω.Στο 55 λεπτό και σε μια αδράνεια της άμυνας έπειτα από κόρνερ η Δόξα μείωσε σε 1-4.Η ομάδα μας δεν πτοήθηκε από αυτό το γεγονός και λίγα λεπτά αργότερα κέρδισε πέναλτυ με τον Μεταξά.Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λαφαζανίδης με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δικάρι.Στο 70 λεπτό πάντως ο Λαφαζανίδης έστρωσε πολύ όμορφα την μπάλα στον Βοτάρη όπου με ένα αριστουργηματικό σουτ έξω από την περιοχή κεραυνοβόλησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα.Στα επόμενα λεπτά ο Βαγγέλης Ντίσιος προχώρησε σε δύο αλλαγές με τον Γκότση να περνάει στην θέση του Λάφα και τον Γκιόζα στην θέση του Νέδου.Στο 80 λεπτό ο κύριος Θεολόγου έδειξε δεύτερη κίτρινη στον Μεταξά σε μία φάση που δεν υπήρχε καν φάουλ.Λίγα λεπτά νωρίτερα αρνήθηκε πέναλτυ πάλι στον Μεταξά όπου ο αντίπαλος του τραβούσε την φανέλα μέχρι φυσικά να τον ρίξει.Το παράξενο από την διαιτησία του κυρίου Θεολόγου είναι ότι απλά δεν είδαμε αυτήν την ευαισθησία στις κάρτες αφήνοντας το σκληρό παιχνίδι των αντιπάλων από το πρώτο λεπτό.Τα τελευταία λεπτά κύλησαν χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο για την ομάδα μας ενώ στο 90 η Δόξα Μαυροβουνίου είχε δοκάρι έπειτα από ωραία εκτέλεση φάουλ.