Κυριακή 30 Αυγούστου 2015

ΑΡΗΣ ΑΜΠΕΛΕΙΩΝ - ΕΔΕΣΣΑΙΚΟΣ 1-2

Νέα φιλική νίκη σημείωσε ο Εδεσσαικός αυτήν την φορά στις Αμπελειές.Σε ένα πολύ ωραίο γήπεδο όπου φαίνεται η προσωπική δουλειά που έχουν ρίξει οι άνθρωποι της διοίκησης του τοπικού Άρη,ο Εδεσσαικός παρουσιάστηκε με δύο διαφορετικά πρόσωπα από ένα σε κάθε ημίχρονο.Στο πρώτο ο Βαγγέλης Ντίσιος επέλεξε ένα σχήμα με τους Πασχαλίδη κάτω από τα δοκάρια,στα στόπερ έπαιξαν οι Petrov με τον Παπαηλία,δεξιός οπισθοφύλακας ο Παπουλίδης ενώ αριστερός ο Γκιόζα.Στα χαφ ήταν οι Πούπης με τον Βοτάρη ενώ μπροστά τους ήταν ο Παλημάνης.Δεξί εξτρεμ έπαιξε ο Χωραφάς αριστερό ο Χούμαλης και στην κορυφή ο Μηλιάδης.Το πρώτο ημίχρονο κύλησε  με τον Εδεσσαικό ναι μεν να έχει την κατοχή της μπάλας αλλά να μην μπορεί να βρει διαδρόμους για να απειλήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα πλην ορισμένων περιπτώσεων που προήλθαν είτε από προσωπικές ενέργειες του Παλημάνη είτε από σέντρες του Χωραφά και του Χόυμαλη.Μάλιστα σε μία ανύποπτη στιγμή έπειτα από λάθος του Βοτάρη ο ΄Αρης Αμπελειών προηγήθηκε με ωραίο πλασέ.Το πρώτο ημίχρονο έληξε με αύτο το σκορ.Το δεύτερο ξεκίνησε με δύο αλλαγές για την ομάδα μας καθώς πέρασε τερματοφύλακας ο Σαρακινλής και ο Τζούρτζος αριστερό εξτρεμ.Ο Εδεσσαικός έδειξε μια διαφορετική εικόνα πίεσε και κατάφερε σχετικά νωρίς να πετύχει την ισοφάριση.Ο Τζούρτζος έκανε μια καταπληκτική κούρσα από τα αριστερά όπου την κατάλληλη στιγμή πλάσαρε στον Παλήμανη για να διαμορφώσει το 1-1.Στο επόμενο λεπτό ο Βαγγέλης Ντίσιος πραγματοποίησε επτά μαζεμένες αλλαγές περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τους Ουζούνη,Νέδο,Βλαδοβίτη,Σερέτη,Σαββαίδη,Φουδούλη και Δημητριάδη.Πέντε λεπτά αργότερα σε ένα άριστο συνδυασμό από τα δεξία που δουλευέται καθημερινά και στην προπόνηση και αφού αλλάξαν υποδειγματικά την μπάλα οι Βλαδοβίτης με τον Σαββαίδη,αυτή κατέληξε στον Δημητριάδη για να κάνει το 1-2.Από κει και πέρα η ομάδα μας κυριάρχησε μέσα στο γήπεδο δημιουργώντας και άλλες πολλές φάσεις για γκολ που είτε από ατυχία είτε από επιπολαιότητα δεν ήρθε αυτό.
Το συμπέρασμα που μπορούμε να βγάλουμε μετά και την ολοκλήρωση του τέταρτου φιλικού είναι ότι η ομάδα διαθέτει ποιότητα,πλουραλισμό σε όλες τις γραμμές αλλά σίγουρα υπάρχουν ακόμα πολλά περιθώρια βελτίωσης.